Novinky

  • 13.11.2024 Bad Maffei opouští místo ředitele Liberty Media

  • 12.11.2024 Bad Niels Wittich s okamžitou platností odstoupil z pozice ředitele závodů F1

  • 12.11.2024 Neutral Dan Fallows končí jako technický ředitel Aston Martinu

Facebook Instagram

Turecko nevylučuje, že by velkou cenu nakonec podrželo

Turecko nevylučuje, že by velkou cenu nakonec podrželo

Místní vláda chce jednat s Berniem Ecclestonem o výši poplatku.

Pořadatelé Velké ceny Turecka se stále nevzdávají svého závodu Formule 1 a věří, že se podaří vyjednat jeho pokračování, přestože místní vláda odmítá financovat zvýšený poplatek.

Bernie Ecclestone, majitel komerčních práv F1, zvýšil cenu za zařazení závodu v Istanbulu do kalendáře na 26,5 milionů dolarů, tedy na dvojnásobek toho, co turecká vláda platila dosud. Ta přitom na zvýšení reagovala prohlášením, že zvýšený poplatek hradit nehodlá.

Jenže přestože se kvůli tomu začalo spekulovat o vyřazení Velké ceny Turecka z kalendáře pro příští rok, místní pořadatelé doufají, že se podaří s Ecclestonem vyjednat oboustranně přijatelnou dohodu.

Murat Yalcintas, prezident istanbulské obchodní komory, v rozhovoru pro Autosport sdělil: "Letošní rok bude pro Velkou cenu Turecka zlomovým bodem. Podle výsledků těch jednání by turecká velká cena mohla, nebo nemusela pokračovat.

Ani jedna strana zatím nezveřejnila žádné oficiální stanovisko. Jediné, co můžeme říct, je, že pan Ecclestone trvá na kontraktu za 26,5 milionů dolarů ročně a turecká vláda neohodnotila tento návrh pozitivně."

Na otázku, kdy bychom mohli očekávat konečné rozhodnutí o budoucnosti závodu F1 v Turecku, Yalcintas odpověděl: "Je opravdu nemožné dát nějaké určité datum, protože kalendář Formule 1 byl v posledních letech nakonec zveřejňován FOA (Formula One Administration) v různých termínech.

My ale očekáváme, že to bude oficiálně ohlášeno mezi srpnem a zářím roku 2011. Takže, vezmeme-li v potaz současné problémy Bahrajnu, jednání by mohla trvat do konce letošního léta."

Yalcintas přiznal, že z pořádání velké ceny Formule 1 plynou Turecku jisté finanční výhody, ekonomika státu na ní však nestojí.

"Turecko za posledních 30 let zažilo spoustu globálních podniků a jedním z nich je Formule 1," vysvětlil. "Jsme si vědomi faktu, že docílení kontinuity u tak globálního podniku je důležitější než přidávání nových.

S ohledem na místní byznys Formule 1 přitahuje nejvíce návštěvníků od našich sousedů, jako Řecko, Bulharsko a jiné evropské země. Je však těžké říct, že tu je nějaká ekonomika z Formule 1."