IndyCar ve „státě sýrů“

ABC Supply Company A.J. Foyt 225 - před závodem.
Text článku: Vítězslav Boch
O tomto víkendu zavítá série IndyCar na nejstarší závodní okruh na světě, na slavnou „Míli“ v Milwaukee. Snad ani ve "Staré cihelně" se nepsala historie tolikrát, jako právě na výstavištích u městečka West Allis ve státě Wisconsin.
První závod přímého předchůdce série CART se na okruhu v Milwaukee konal v roce 1933 a zvítězil Wilbur Shaw, člen prestižního klubu trojnásobných vítězů pětistovky v Indianapolis, který se minulý víkend rozšířil o Helia Castronevese na šest členů.
Ve třicátých letech se závodiště dočkalo nových tribun, které nahradily ty původní z roku 1914. Nové tribuny, od roku 1938 zastřešené, pojaly 14 800 diváků a sloužily až do roku 2002. Od roku 1947 se drží tradice, že závod v Milwaukee se jede jako první po Indy 500.
Roku 1954 se Milwaukee konečně dočkalo zpevněné dráhy. Do té doby se na závodišti běžně střídali koně a auta a dráhu bylo nutné patřičně upravovat. Současně byla ale pro koně zřízena čtvrtmílová dráha uvnitř současného okruhu. Ta ale musela v roce 1967 ustoupit rozšíření boxů a technického zázemí. Trať se téhož roku také dočkala nového povrchu. Přesto však uvnitř oválu zůstal krátký vnitřní okruh pro závody automobilů využívající většiny oválu. Poslední závod se na něm jel v roce 1984, od té doby trať chátrala. Naštěstí v říjnu 2004 se dočkala rekonstrukce.
Po tři roky se na Milwaukee střídaly společně série IndyCar a ChampCar, ale v roce 2006 se ChampCar zcela stáhla z oválů. IndyCar se tak z červnového termínu mohla přesunout na přelom května a června a diváci na tribunách v Milwaukee zase mohli vidět první závod novopečeného vítěze Indy 500.
Loni měli nejvíce důvodů k oslavám u Penske Racing. Nejenže Ryan Briscoe přivezl jejich monopost na prvním místě a zajistil si tak pro sebe první, rozhodně ne však poslední vítězství v IndyCar, ale bylo to zároveň 300. vítězství pro stáj Rogera Penskeho a v den výročí 30 let od prvního vítězství této stáje na této trati. Velmi dobře se však uvedly i týmy ze série ChampCar, které poprvé držely na oválu krok s původními týmy IndyCar, což dokládalo druhé místo Grahama Rahala na startu. Pole position si loni vyjel Marco Andretti. Ze současných jezdců dokázali kromě Briscoea na „míli“ zvítězit i Dario Franchitti a dvakrát Tony Kanaan. Scott Dixon poznal chuť vítězství v juniorské sérii IndyLights. V sérii CART se z vítězství systémem start-cíl radoval v roce 2004 Ryan Hunter-Reay a konečně čtyřikrát na „míli“ vyhrál i Paul Tracy, který u týmu A.J. Foyta nahradí zraněného Vitora Meiru. Z aktivních týmů vítězily v IndyCar v Milwaukee jen Andretti Green Racing nebo Team Penske. V sérii CART to několikrát dokázal i tým Newman/Hass.
The Milwaukee Mile:
Časový program (SELČ):
Sobota 30.května
17:00 – 18:00 volný trénink
20:00 – 21:00 volný trénink
22:45 – 24:00 kvalifikace
Neděle 31. května
21:50 – Start ABC Supply Company A.J. Foyt 225