Co byste měli vědět o VC Mexika
Návrat po 23 letech.
Už za dva dny budeme mít možnost sledovat jezdce F1 při tréninku na první velkou cenu Mexika po více než dvacetileté přestávce. Oficiální web F1 shrnul pár zajímavostí o závodě, jehož kořeny sahají až do roku 1963.
Letos se v Mexiku pojede pošestnácté, ale poprvé od roku 1992. Všech 15 předchozích závodů se taky konalo na okruhu ve městě Mexiko, hlavním městě Mexika, nyní známém jako Autódromo Hermanos Rodríguez, tedy Okruh bratří Rodriguezů
Dosud poslední Velkou cenu Mexika vyhrál v roce 1992 Nigel Mansell. Brit tam dokázal zvítězit dvakrát, což se kromě něj podařilo už jen Jimu Clarkovi a Alainu Prostovi.
Na nové verzi okruhu se jezdí ve směru hodinových ručiček a má 17 zatáček - sedm levotočivých a deset pravotočivých. To je o tři více, než měla verze z roku 1992.
Hlavní rovinka je jednou z nejdelších v kalendáři F1. Brembo, jako dodavatel brzd, předpokládá, že i díky vysoké nadmořské výšce (a tedy menšímu odporu vzduchu) na ní vozy F1 dosáhnou rychlosti 361 km/h a následně budou muset před vjezdem do první zatáčky zabrzdit na 101 km/h, což vyvolá přetížení 4 g.
Okruh leží 2 200 metrů nad mořem, což z něj dělá nejvýše položený okruh F1. Dosud se nejvýš jezdilo v brazilském Interlagosu, který však leží jen necelých 800 metrů nad hladinou moře.
Sergio Pérez narozený ve městě Guadalajara bude letos jediným domácím jezdcem. Předtím měli místní fanoušci možnost držet palce pouze dvěma jeho předchůdcům - Pedrovi Rodríguezovi a Moisesu Solanovi.
Pedro Rodríguez je jediný Mexičan, kterému se podařilo vyhrát velkou cenu F1, na domácí půdě se mu však nikdy nepodařilo probojovat alespoň na stupně vítězů. Nejlépe skončil čtvrtý v roce 1968. Okruh je pojmenován po něm a jeho mladším bratrovi Ricardovi.
Moisese Solana si mohou starší fanoušci pamatovat jako jezdce, který v domácí velké ceně závodil s číslem 13. Od té doby se toto "nešťastné číslo" v F1 nepoužívalo, až dokud si ho v roce 2014 nevybral Pastor Maldonado.