Sezóna Champ Cars začíná v Long Beach
Toyota GP of Long Beach - před závodem
Letošní ročník série Champ Cars zahájí stejně jako v minulém roce jeden z nejdůležitějších závodů celé sezóny – Toyota Grand Prix of Long Beach. Závod v přímořském letovisku se z hlediska společenské důležitosti nedá srovnat s žádným jiným v současném kalendáři a prezentace týmů CCWS v ulicí Long Beach napoví hodně o stavu před rokem mnohými zatracované série.
Trať GP Long Beach prošla během let několika změnami a v současné podobě měří 1,968 míle. Poprvé se závod v ulicích Long Beach jel 28. září 1975 jako součást šampionátu F 5000. Vítězem se tehdy stal Brian Redman s vozem Lola T332. Už pro příští rok však dokázal promotér závodu Chris Pook přemluvit Bernieho Ecclestona, aby do ulic Long Beach zavítal se závody F1. Historicky prvním vítězem GP F1 v Long Beach se stal Clay Regazzoni a závod se jel už v nyní tradičním jarním termínu. Finančně však byly oba dva závody katastrofou. Situace se dramaticky změnila v roce 1977, kdy v Long Beach vyhrál Mario Andretti, když předjel tři kola před koncem do té doby vedoucího Schecktera a ještě dokázal odrazit útok Laudy v posledním kole. Američané měli svého hrdinu, zájem o F1 v USA byl nastartován a prázdné pokladny pořadatelů se v příštím roce naplnily vrchovatě. Současně začal závod strmě stoupat na společenském žebříčku.
Poté co se Ecclestone pokusil přimáčknout Pooka ke zdi a zvýšit poplatky za uspořádání závodu v roce 1983, Pook znovu zariskoval a pro rok 1984 přivedl do ulic Long Beach sérii CART. V prvním roce byl divácký propad téměř dvacet procent, ale během několika let počet diváků převýšil značně čísla z dob F1. Začala slavná éra CART, kdy se o neoficiální titul krále Long Beach přetahovali otec a syn Andrettiové a Al Unser junior.
Z posledních let pak nelze nevzpomenout fantastického vítězství Alexe Zanardiho v roce 1998, kdy po stíhací jízdě z posledního místa vybrzdil do té doby vedoucího Briana Hertu v posledním kole a vyhrál. Nekorunovaným králem posledního období pak je Paul Tracy s celkově čtyřmi vítězstvími v Long Beach.
Vítěz z roku 1996, spolumajitel a pilot stáje PKV Racing Jimmy Vaser: " Do Long Beach se vždy těším. Každoročně je to skvělé místo pro setkání s přáteli, město je nabito pozitivní energií a kromě toho se mi zde vždy dařilo. Snad až na loňský rok, kdy pro mne závod skončil v první zatáčce." A vzpomíná na své vítězství v roce 1996: " Byl to vlastně závod, který jsem neměl vyhrát. Daleko vpředu jel Gil (de Ferran) a měl závod zcela pod kontrolou. Jen jsem si tak kroužil na druhém místě, když náhle Gil přišel před koncem o turbo a vítězství mi spadlo do klína. Ale já jsem pak podobně věnoval vítězství Michaelu Andrettimu v roce 2002, tak se to snad srovnalo."
Streets of Long Beach:
Délka trati: 1,968 míle, 11 zatáček
Loňský vítěz: Paul Tracy (Forsythe Racing)
Loňské pole position: Bruno Junqueira 1:08.913
Rekord tratě:
Nejrychlejší kolo: 15.4.2000 Gil de Ferran 1:07.494
Časový program (SEČ):
Pátek 8. dubna
19:15 – volný trénink 1
23:00 – volný trénink 2
23:25 – kvalifikace 1
Sobota 9. dubna
19:30 – volný trénink 3
23:00 – volný trénink 4
23:25 – kvalifikace 2
Neděle 10. dubna
22:00 – Start GP of Long Beach
Přímý přenos na televizním programu Eurosport začíná podle současného programu v 21:45 SEČ
Zajímavosti k Long Beach:
- Největší počet pole position – Mario Andretti (4), Michael Andretti a Gil de Ferran (3)
- Sedmkrát se stal vítěz GP Long Beach mistrem série v témže roce
- V roce 2000 zvítězil Paul Tracy z 17. místa na startu (v roce 1983 v éře F1 John Watson z 22. místa na startu)
- Nejmenší rozdíl mezi prvním a druhým jezdcem v cíli: 0,380sec v roce 1986 mezi Michaelem Andrettim a Al Unserem Jr.
- Největší rozdíl mezi prvním a druhým jezdcem v cíli: 1 kolo, 33.482 sec v roce 1988 mezi Al Unserem Jr. a Bobby Rahalem
- Největší počet startů v Long Beach má na svém kontě Mario Andretti (19), ze současných jezdců Champ Cars pak Paul Tracy a Jimmy Vasser (13)