"Není důvod, proč bychom neměli i v Kansasu bojovat o čelo."
Tomáš Enge míří k dalšímu závodu IRL v Kansasu s vědomím dobré formy, ve dvou posledních závodech zajel nejrychlejší kolo závodu a minulý týden dosáhl v Richmondu svého nejlepšího výsledku v IRL.
Závod v Richmondu sice skončil v sobotu v noci, ale ještě v pondělí ráno amerického času panovaly nejasnosti nad tím, kdo zajel nejrychlejší kolo závodu. Podle živých dat z průběhu závodu to byl Enge, jenže v oficiálních výsledcích byl uveden Kosuke Matsuura. Po zkoumání dat činovníky IRL vyšlo najevo, že došlo k nesrovnalostem a nejrychlejší kolo skutečně patří českému jezdci, který byl nejrychlejší i v předchozím závodu v Texasu. Enge se tak dělí společně s Dariem Franchittim o první místo v soutěži Argent Mortage fastest Lap Award, kterou získá jezdec, který v sezoně 2005 zajel nejvíce nejrychlejších kol závodu. Poslední závody ukázaly vzestupnou formu libereckého rodáka, rovněž tým dokázal výborně připravit vůz, v Richmondu přišel o první stupně vítězů jen kvůli diskutabilní penalizaci.
Tomáš Enge: „Opět mířím na novou trať, podle mých informací by se měla podobat Chicagu, kde jsem loni dělal nováčkovské testy. Richmond byl pro mě taky nový a z pohledu jezdce byl ještě těžší. Každý ovál je však specifický, ať už jde o náklon zatáček či jejich poloměr. Každopádně chci pokračovat ve výkonech z posledních podniků, kde jsme patřili mezi nejrychlejší. S přibývajícími zkušenostmi na oválech se dokáži rychle adaptovat a také jsem více sžitý s týmem, to pomáhá rychlejšímu vyladění vozu. Tým RockStar i Chevy odvádějí skvělou práci a není důvod, proč bychom neměli i v Kansasu bojovat o čelo.“
Ovál v Kansasu má tvar trianglu a je často svědkem hodně vyrovnaných soubojů. Loňský souboj mezi vítězným Buddy Ricem a druhým Vitorem Meirou rozhodlo pouze 0,0051s, což je druhý nejtěsnější výsledek v historii IRL. Pokud by se podobně těsný boj opakoval i letos, slavila by IRL jubilejní 50. závod, kdy první dva jezdce v cíli dělilo méně než sekunda. Podobně jako v Richmondu je program natěsnán do dvou dnů, tentokrát jde o sobotu a neděli.
Kansas Speedway
Délka a tvar oválu: 1,5 míle, triangl
Délka závodu: 200 kol = 300 mil
Loňský pole position: Buddy Rice, 210,141 mil/h
Loňský vítěz: Buddy Rice
Časový program (SLEČ)
Sobota 2. července
15:00-16:30 Volný trénink 1
17:15-18:45 Volný trénink 2
19:45-20:45 Kvalifikace
Neděle 3. července
15:15-15:45 Zahřívací trénink
19:25 – start závodu