Ecclestone bude slavit 80 let, do důchodu se nechystá
Šéf Formule 1 o vyřazení Spa, nových tratích a diktátorství.
Bernie Ecclestone slaví v příštím týdnu životní jubileum 80 let. Zatímco většina jeho vrstevníků sotva chodí o holi, šéf Formule 1 se do důchodu nechystá. V rozhovoru s britským Guardianem nakousl téma nutných škrtů v závodním kalendáři nebo také téma fungování demokracie.
"Ano!" vykřiknul Ecclestone při otázce, zda bude ve Formuli 1 i za deset let. "Tak to v tuto chvíli cítím, proč bych končil? Dělám to, protože mě to baví. Včerejšek je minulostí. Nezajímá mě, co se stalo včera."
Formule 1 o nadcházejícím víkendu zamíří na nový okruh v Jižní Koreji. Ecclestone připustil, že ještě nedávno nevěřil, že Korejci zvládnou svoji první velkou cenu připravit včas.
"Už je hotovo," řekl. "Je to v pořádku. Minulý měsíc jsem si nemyslel, že to bude dokončeno. Pak by to samozřejmě bylo zrušeno. Trať se však podrobila inspekci a prošla. Vše je OK."
V minulém týdnu byla navíc potvrzena VC Ruska, která vstoupí do kalendáře F1 v roce 2014. Společně s VC Indie (2011), VC USA (2012) a očekávaným závodem v ulicích Říma (2013?) se kalendář dostane vysoko přes obecně akceptovaný limit 20 závodů na sezónu.
"Jsme světový šampionát a již z této formulace musíme být v odlišných částech světa," pokračoval. "Nakonec zdravý rozum zvítězil a rozrostli jsme se. Chce to jen mít odvahu."
Kritika fanoušků vůči novým tratím je však zřejmá - většina těchto okruhů (všechny pod taktovkou Ecclestonova dvorního architekta Hermanna Tilkeho) si je navzájem podobná a ve srovnání s klasickými okruhy nudná a šedivá.
"Naším problémem je, že se snažíme vytvářet okruhy, které jsou super-bezpečné," řekl. "Nemůžete dostat příliš 'skákavých' okruhů, neboť dnes nejde někam jen tak umístit trať. Jedním z nejlepších okruhů světa je však Turecko. Je to skvělý okruh - tady to máte: nahoru a dolu."
Logickým důsledkem rozšíření kalendáře bude vyškrtnutí některých destinací ze závodního kalendáře. Fanoušci se obávají zejména vypadnutí některého z tradičních evropských závodů.
"Mívali jsme 16 závodů," řekl. "Nyní jich je 19 a příští rok, s Indií, jich bude 20. Nejde o žádné magické číslo - jde o to, co je komerčně schůdné. Myslím, že najdeme způsob, jak dostat číslo zpět na 20."
Kdo bude tedy kandidátem na vypadnutí? Je v ohrožení nejoblíbenější trať vůbec, belgická Spa-Francorchamps?
"Rozhodně," odpověděl. "Pokud by nebyla podporována vládou, již by pravděpodobně byla pryč, jelikož by si ji nemohli dovolit. Je to stejné jako s britskou VC.
Nejhorší věcí je, že vláda vyhodila z okna jmění za olympiádu, která ale přijde a odejde, za pár týdnů bude zapomenuta. Přitom mohli podporovat Silverstone a ujistit se, že tu VC Británie bude navždy. Jediná dobrá věc na olympiádě je úvodní a závěrečný ceremoniál - dělají opravdu milou zábavnou šou. Jinak je to úplný nesmysl."
Dalším kandidátem by mohlo být Turecko, hodnoceno jako jedna z povedenějších tratí Hermanna Tilkeho, která ovšem trpí absolutním nezájmem místní veřejnosti.
"Někde se možná rozhodnou, že budou chtít pauzu, neboť se pro ně věc nevyvíjí dobře z komerčního hlediska," řekl. "Dobrým příkladem je pravděpodobně Turecko. Postavili neuvěřitelný okruh a ten mohl být i tím nejlepším - ovšem není zde příliš velké nadšení ze strany veřejnosti. Nevím proč."
Ecclestone často nejde pro kontroverzní výroky daleko, před časem pobouřil veřejnost pochvalnými výroky na adresu Adolfa Hitlera. Ta však pouze vyjadřovala jeho víru v diktátorské vedení, jak vysvětluje.
"Rozhodně," pokračuje. "Dostávám se do tolika potíží, když říkám tyto věci, ale já si nemyslím, že demokracie je cestou, jak cokoli řídit. Ať už jde o podnik nebo cokoli jiného, potřebujete někoho, kdo bude přepínat vypínač. Měli jsme paní Thatcherovou a ta když byla ve vedení, tak u toho vypínače stála. Přivedla naši zemi do nějakého bodu, než se to opět zpackalo."
Vyjma Hitlera došla řeč na dalšího diktátora, Saddáma Husajna, a jeho brutální činy za jeho panování v Iráku. Ecclestone však argumentuje tím, že učinil Irák mnohem stabilnější zemí. "To se snad ukázalo, ne?"
Diktátorský přístup Ecclestone obdivoval také u Maxe Mosleyho, bývalého prezidenta FIA, který by podle něj byl dobrým premiérem Británie, a podobným přístupem si dokázal Ecclestone udržel na uzdě i své nepřátele. "Neměl jsem příliš mnoho problémů, s kterými bych si neuměl poradit," dodal s úsměvem.