IndyCar debutuje na přestavěném okruhu v Edmontonu
Honda Indy Edmonton – před závodem
Nový okruh v severní části letiště čeká jezdce IZOD IndyCar Series tento víkend. Zatím ovšem nepřeje počasí a pro vytrvalý déšť a zaplavenou dráhu musel být páteční program zrušen a tréninky přesunuty na sobotu. Pro americké formule je to sedmá zastávka v kanadské provincii Alberta. První tři závody pořádaly Champ Cars, když kvůli pořádání olympijských her padly závody ve Vancouveru. V roce 2008 byl Edmonton společně s Long Beach jedinou dráhou z kalendáře Champ Cars, která se dostala do kalendáře IndyCar Series a jedinou, kde startovalo kompletní pole. IndyCar v Edmontonu pořádala tři závody.
Ale protože město Edmonton chtělo zachovat provoz na městském letišti i v době konání závodu, bylo nutné závod ze stávající dráhy přesunout, neboť ta v roce 2005 prošla rekonstrukcí a byla v lepším stavu, než dráha jinak používaná letadly. Na severní dráze byl loni provoz ukončen permanentně a bylo nutné letadla nasadit na dráhu, která až do roku 2010 byla součástí okruhu.
Se závodem to v loňském roce dlouho vypadalo bledě. Dokonce byl v zimě i zrušen. Nejprve trápily Edmonton potíže spojené s negativními finančními výsledky závodu. Až příchod silného promotéra, montrealské Octane Group, zajistil pokračování závodu. Ale až do chvíle, než městu chyběly tři miliony dolarů na stavební úpravy bývalé dráhy. Ale přeměna části prostor v parkoviště a zisky spojené s výběrem parkovného budoucnost závodu zajistily.
Jezdce čeká třináct zatáček na okruh dlouhém přes dvě míle. Součástí okruhu jsou dvě vlásenky, několik rychlých zatáček a dlouhé rovinky. Virtuální kolo si můžete prohlédnout na následujícím videu:
Obhájcem vítězství je Scott Dixon. Ale jeho loňský triumf byl velmi kontroverzní. Helio Castroneves protnul cílovou pásku jako první, ale předtím byl penalizován za zablokování Willa Powera při posledním restartu. Helio, který podobně přišel v roce 2008 o vítězství v Detroitu, byl rozzuřený jako býk, seřval několik pořadatelů a chytl za límec šéfa bezpečnosti IRL Charlese Burnse. Nakonec kromě ztraceného vítězství přišel i o nějaké ty peníze, protože za své chování byl pokutován a dostal podmínečný zákaz startů.
Jezdci přijíždějí do Edmontonu po volném víkendu, což po crashfestu v Torontu přišlo mnohým vhod. Týmy tak měly dost času na opravu poškozených vozů, Dallara na dodání náhradních dílů a někteří piloti na vychladnutí. Mezi nejvíce vytočené jezdce z předešlého závodu zcela jistě patří loňský vicemistr Will Power, kterého ve třetí zatáčce nejprve otočil Dario Franchitti a pak ze závodu zcela vyřadil Alex Tagliani. Franchitti díky vítězství navýšil náskok v šampionátu už na 55 bodů. Právě Tagliani v minulém týdnu Edmonton navštívil a po prohlídce trati předpovídal, že se můžeme „těšit“ ještě na větší počet kolizí, než v Torontu. Tam došlo k patnácti incidentům a nějaké kolizi se dokázali vyhnout jen čtyři jezdci!
Všichni jezdci se představí ve stejném zbarvení jako minulý závod v Torontu, kromě Ryana Briscoea, který nebude řídit černobílý vůz PPG, ale žlutobílý vůz Penske Truck Rental, tedy prakticky totožný monopost, jako Helio Castroneves měl v Torontu a bude mít i v Edmontonu. V roce 2009 ve stejném voze získal v Edmontonu Will Power své první vítězství za tým Rogera Penskeho. Briscoe a Castroneves se budou odlišovat v barvě pruhu mezi žlutou a bílou částí vozu a v barvě boků přítlačných křídel. Zatímco Castroneves bude mít starší verzi s modrým pruhem a modrým startovním číslem na žlutém podkladu, Briscoe bude mít pruh a boky křídel černé s bílým číslem.
Edmonton – City Center Airport
Délka trati: 2,24 míle
Délka závodu: 90 kol, 176,4 míle
Délka trati: 2,24 míle
Délka závodu: 90 kol, 176,4 míle
Časový harmonogram (SELČ):
Sobota 23. července:
17:40 – 18:25 1. trénink
19:25 – 20:10 2. trénink
23:30 – kvalifikace
Neděle 24. července:
20:45 – Start závodu Honda Indy Edmonton
Sobota 23. července:
17:40 – 18:25 1. trénink
19:25 – 20:10 2. trénink
23:30 – kvalifikace
Neděle 24. července:
20:45 – Start závodu Honda Indy Edmonton