Aliyyah a smějící se oči
Mladičká závodnice pomáhá stejně postiženým
V minulých týdnech se soustředila pozornost fanoušků i médií na čerstvě šestnáctiletou Aliyyah Kolocovou, novopečenou držitelku rychlostních maxim v kategorii kamionů. Dokument, zveřejněný na platformě YouTube, ji ovšem představuje nejen jako mimořádně talentovanou závodnici.
„Aliyyah byla vždy trochu jiná než ostatní děti, neměla kamarádky a kamarády, hodiny se zabývala kreslením mandal, přemýšlela o dospělých tématech a svoje nitro s nikým nekomunikovala. Sociální interakce s neznámými lidmi byla takřka nemyslitelná a velmi těžko někomu projevila důvěru. Před třemi lety jsem situaci konzultoval s odborníky, následovala série vyšetření… Nakonec vyšlo najevo, že za vším stojí Aspergerův syndrom,“ vzpomíná její otec Martin Koloc, zakladatel roudnické stáje Buggyra a někdejší evropský šampion v kláních tahačů.
Aliyyah s tátou po úspěšném pokusu o rychlostní rekord. Foto: Buggyra
Stav, který poprvé popsal v roce 1944 rakouský pediatr Hans Asperger, splňuje jeho ratolest takřka bezezbytku. „Nadprůměrný intelekt, analytické schopnosti, vynikající jazykové předpoklady. Ale i těžké navazování kontaktů. Davida zná odmala, ale to, jak se sladila v krátkém čase s Tomášem, Robinem, Jarkem a zbytkem týmu, považuji za malý zázrak,“ tvrdí Koloc.
„Táta mi tehdy řekl, že to zvládneme, a pomohl mi najít i pozitiva s aspergerem související. Pochopila jsem, že v životě je těžké mít všechno. Sestra Yasmeen mi tenkrát strašně pomohla. Rozhodla jsem se, že až najdu způsob, jak prospět pacientům se stejnou diagnózou, udělám to,“ říká Aliyyah z pozice budoucí ambasadorky Smailing Eyes Foundation. „V okamžiku dvou miliónů zhlédnutí mého klipu přispějí partneři nadace financemi, které budou použity na řešení problémů dětí s Aspergerovým syndromem. V tomto případě mi jde o jediné, a to dokázat, že tam, kde jsou vůle, síla a patřičné zázemí, se dá zvládnout skoro všechno.“
Zdroj a úvodní foto: Buggyra