Návrat V10 před rokem 2030?

Seriózní návrh nebo jen stéblo pro topícího se?
Pokud se v připravované nové generaci pohonných jednotek osvědčí zelené palivo, tak už není důvod zůstávat u efektivních hybridních motorů V6 a mohou se vrátit hlučné a žíznivé V10. Takto o tom už uvažovali mnozí a znělo to logicky. Nyní s tím přišel Mohamed bin Sulajem.
"Zatímco se těšíme na nejbližší změnu, kterou přinese rok 2026 na straně šasi i na straně pohonné jednotky, musíme zároveň udávat směr budoucím trendům v technologiích motorsportu. Měli bychom zvážit všechny směry, včetně řvoucích V10 spalujících udržitelné palivo," řekl prezident FIA.
Kdyby to bylo všechno..., jenže nebylo. Bin Sulajem rovnou navrhl, že motory V10 by se mohly začít používat již v roce 2028. Čili příchozí generace pohonných jednotek by sloužila pouze tři roky! A argument pro urychlení? Prý jsou hybridní pohonné jednotky příliš drahé. Drahý je ale vývoj, který je již ve finální fázi. A výrobci by se měli podle tohoto ihned s nadšením vrhnout do vývoje atmosférických motorů V10 na zelené palivo. Moc to nedává smysl a kdyby Ben Sulajemovi ve volebním roce šlo pouze o získání sympatií a spojenců, nevypadalo by to jinak.
„Formule 1 vypadá dost hloupě, když přivábíme Audi k vývoji úžasné hybridní pohonné jednotky na palivo z trvale udržitelných zdrojů a pak oznámíme, že se vlastně bude používat pouze tři roky, ne pět,“ řekl Toto Wolff, šéf týmu Mercedes, podle kterého však stopa vede do Milton Keynes.
"Někdo se asi bojí, že jeho motor nebude příští rok tak konkurenceschopný, jak si přál. Vzpomeňte na rok 2014. Ti samí lidé napadali pravidla, protože neměli konkurenceschopného dodavatele motorů. Nyní si vyvíjejí vlastní motor a podle mě se bojí, protože jim to moc nejde. A najednou je tu nápad expresně rychle přejít na jednoduché motory."
Zůstanou automobilky ve F1 bez hybridních technologií? Bude mít syntetické palivo úspěch? Změní směřování automobilového průmyslu? Na ty otázky nelze odpovědět dnes. Foto: Toyota
"Není tajemstvím, že V6 nikdy nezněl moc dobře. Doposud si pamatuji na den, kdy jsem byl poprvé na F1 ve Spa, v roce 1996. Michael (Schumacher) přijel do první zatáčky a mně jako 12 nebo 13letému vibrovala žebra. Pokud se to může vrátit a zároveň se splní zelené cíle, tak proč ne?" ptá se Lewis Hamilton. "Když se přecházelo na menší motory, říkalo se, že i kvůli snižování nákladů, ale donutit tyto komplikované pohonné jednotky pracovat bylo ohromně drahé. A je sporné, zda jsou více zelené, když jsme za těch pár let použili horu baterií. Soustředit se na udržitelné palivo může být správnou cestou vpřed."
„Samozřejmě jsem miloval V10 i V8 a jejich zvuk a trochu mi chybí, ale dnes žijeme v jiném světě,“ kontruje Fernando Alonso. "Technologie se posunuly a my teď máme neuvěřitelně efektivní motory. Používáme tak jednu třetinu paliva, když se to porovná se starými časy. Nemůžeme jít proti naší době."
Prezident FIA možná i zahájil dobrou diskusi a otřesné je pouze načasování. V dubnu 2026 budeme chytřejší.
Aktuálnější téma se týká aerodynamiky. Mnozí jsou zvědaví, jak se počínaje VC Španělska změní konkurenceschopnost jednotlivých vozů. FIA totiž loni přihlížela vývoji ohýbajících se křídel a kromě zákazu mini-DRS vymyšleného McLarenem nechala týmům volnou ruku s tím, že něco měnit na končící generaci vozů se už nevyplatí. V zimě prudce změnila názor a oznámila, že zpřísní testy ohýbání křídel. Ne od začátku sezony, ale od VC Španělska, aby to nebylo až tak narychlo. To znamená, že pravidla v této oblasti se změní šest měsíců před koncem celé současné generace vozů a všechny investice do nových křídel budou pouze na těch šest měsíců, přičemž původně vyvinutá křídla pro tuto sezonu mají najednou díky FIA životnost pouhé tři měsíce. Férový sport i seriózní byznys vypadají jinak.
Zdroj: Motorsport, úvodní foto: Ferrari