Rozpad FIA pokračuje

Ben Sulajem čelí přesile.
Prezident FIA by se měl brzy vyjádřit k jeho nové kandidatuře, ale nebude to mít lehké. Jakékoliv oznámení rodáka ze Spojených arabských emirátů by bylo v Bahrajnu nebo příští týden v Saúdské Arábii zastíněno dalším z řady nečekaných odchodů. Tentokrát ze dne na den skončil Robert Reid, zástupce prezidenta FIA, číslo 2 v celé organizaci. Jako důvod rezignace neuvedl nic menšího než “rozpad standardů řízení“, zejména v oblasti transparentnosti.
„Když jsem přijal funkci, chtěl jsem sloužit FIA, ne sloužit moci,“ uvedl Reid ve své zprávě. "Během mého působení jsem byl svědkem postupné eroze principů, které jsme slíbili chránit. Rozhodnutí se dělají za zavřenými dveřmi, obcházejí se všechny struktury a lidé, které má FIA reprezentovat. Moje rezignace není o jednotlivcích, je o principech. Motoristický sport si zaslouží zodpovědné a transparentní vedení, které bude myslet na dobro svých členů. Nemůžu déle, v dobré víře, zůstat součástí systému, který se mnou tyto hodnoty nesdílí.“
Ben Sulajem zahnán do kouta? Foto: FIA
Už déle to tak vypadá, že ve FIA, podobně jako jinde ve světě, probíhá od zvolení Mohameda Ben Sulajemova boj autokratického vítěze voleb a jeho nohsledů a obdivovatelů proti principům liberální demokracie, institucím a zastáncům vybudovaného systému obecně. Připomeňme, že velkou část z těch lidí přivedl předchozí prezident, Jean Todt.
"Rezignace zástupce prezidenta jasně poukazuje na vážné strukturální problémy," řekla bývalá generální ředitelka FIA, Natalie Robynová, která loni v květnu opustila svůj post bez udání důvodu. „Rmoutí mě vidět, že se to takhle vyvíjí, protože v ohrožení je důvěryhodnost a dlouhodobá efektivnost důležité instituce.“
Ještě před Robynovou opustili důležitá místa ve FIA Tim Goss i Steve Nielsen, kromě jiných. Organizace je nadále pod hrozbou soudní žaloby ze strany britského autoklubu, protože nevpustila Davida Richardse na poradu poté, co odmítl podepsat dohodu o mlčenlivosti. Vedení FIA se hájí, že to, co dělá, dělá dobře, protože Ben Sulajem probral ztrátovou organizaci a loni už byla v plusu. Způsob získávání financí je ale jednou z kontroverzí. Carlosi Sainzovi byla kupříkladu v Japonsku udělena pokuta 20 tisíc eur za to, že nebyl na startovním roštu před závodem včas, aby si spolu s ostatními vyslechl celou japonskou hymnu. Potud se to zdá být drahé, ale snad přiměřené platům jezdců F1. Jenže Sainz pokutu dostal přesto, že byl v té době na prohlídce u lékaře. A zpozdil se asi tak o 5 sekund. Pět sekund je ve F1 hodně, ale...
„Byl bych schopen říct dobře, alespoň to půjde na správnou věc,“ řekl Sainz, který by rád věděl, kam přesně všechny ty peníze z přemrštěných pokut tečou.
Víkend Velké ceny Bahrajnu bude prvním letos, kde bude v zákulisí možné spatřit prezidenta FIA. Spolu se zbytkem arabského světa totižto dodržoval pravidla Ramadánu. Během tohoto období mu údajně uniklo, že majitelé F1, společnost Liberty Media, s jedenácti týmy podepsali novou Concordskou dohodu, která zajistí pokračování seriálu po roce 2025. Její součástí je i vzorec na rozdělování společných příjmů sportu nebo postup při úpravě sportovních a technických pravidel F1. Tedy, podpis smlouvy týmy a majiteli sportu byl oficiálně potvrzen, nepotvrzeno je pouze to, že Ben Sulajem byl postaven před hotovou věc, a nyní ji buď podepíše nebo půjde sám proti všem.
Zdroj: Motorsport, úvodní foto: FIA