Novinky

  • 27.12.2024 Good Ferrari Sainzovi darovalo SF-75, ve kterém zvítězil na Silverstonu

  • 11.12.2024 Bad Mick Schumacher na konci roku opustí roli rezervního jezdce týmu Mercedes

  • 11.12.2024 Neutral 33letý Daniel Juncadella bude simulátorovým jezdcem týmu Aston Martin

Facebook Instagram

Charouz, Enge, Mücke ve vedení v Le Mans Series 2009

Charouz, Enge, Mücke ve vedení v Le Mans Series 2009

Aston Martin Racing na německém Nürburgringu.

Závod roku absolvoval včera na německém Nürburgringu tovární tým Aston Martin Racing. Modro-oranžové vozy Aston Martin LMP1 v barvách petrolejářské společnosti Gulf obsadily kompletní stupně vítězů! Z vítězství se radovala česko-německá posádka vozu s bondovským startovním číslem 007 ve složení Jan Charouz, Tomáš Enge, Stefan Mücke, která se díky plnému bodovému zisku ujala vedení v průběžném hodnocení Le Mans Series 2009.

Druhé místo vybojoval Aston Martin #009 britsko-švýcarské dvojice Darren Turner, Harold Primat. Úspěch Astonu korunovali Britové Chris Buncombe, Stuart Hall a Portugalec Miguel Ramos s Aston Martinem #008 startujícím pod českou vlajkou a pod hlavičkou týmu AMR Eastern Europe.

Za posádku 007 závod rozjížděl vítěz včerejší kvalifikace Stefan Mücke. Německý závodník se na domácí půdě po startu z pole position ujal vedení a postupně zvyšoval náskok před Darrenem Turnerem pilotujícím sesterský vůz. Z pohledu vývoje šampionátu se důležité věci odehrávaly i za jejich zády. V LMS dosud vedoucí posádka týmu Pescarolo bojovala až ve druhé polovině první desítky, navíc po pětašedesáti minutách zamířil francouzský vůz do boxů a musel vzdát kvůli poruše převodovky.

"V úvodních kolech auto fungovalo výborně, proto jsem mohl jet zcela na doraz. Během druhého stintu jsme měli trochu problémy se zadními pneumatikami a vyvážení vozu nebylo úplně ideální. Po odstoupení Pescarola jsme se ale soustředili na zisk maximálního možného počtu bodů a tomu jsme také přizpůsobili naší taktiku," hodnotil úvod závodu Stefan Mücke.

Jan Charouz, který za volantem Aston Martinu #007 vystřídal Stefana Mückeho si dokázal vybudovat třičtvrtěminutový náskok před sesterským vozem #009 na druhé pozici, ale v závěru svého dvojitého stintu se ne vlastní vinou dostal do problémů. Pilot jednoho z vozů nižších tříd si počínal neopatrně při návratu na trať a překřížil dráhu rychlejších prototypů, které musely prudce brzdit. Jan Charouz vykroužil hodiny, ztratil drahocenné sekundy a klesl na druhou příčku za Aston Martin posádky Turner, Primat.

"Auto fungovalo a vše šlo podle plánu. Ve druhém stintu ale rychle začaly odcházet pneumatiky, takže to bylo náročnější. Najedou se navíc před námi objevil jeden z pomalejších vozů, který se po svém výletu vracel zpět na trať. Soupeř přede mnou se lekl a já musel šlápnout na brzdu. Zablokovala se mi kola a šel jsem do hodin. Naštěstí se nic nestalo a já mohl pokračovat s probrzděnými pneumatikami dál. Tým se po tomto incidentu rozhodl pro rozdílnou strategii, než mají naši soupeři," řekl po svém double stintu Jan Charouz.

Přibližně po třech hodinách a pětačtyřiceti minutách závodu zamířily oba vedoucí vozy k mechanikům k dotankování paliva, výměně pneumatik a střídání jezdců. Do kokpitu vozu se startovním číslem 007 usedl Tomáš Enge, který po čtyřech hodinách kroužil na druhém místě s odstupem 9 sekund za vedoucím Astonem 009. Krátce poté ale Tomáš zamířil znovu k mechanikům k  výměně pneumatik. Na trať se vrátil jako druhý, ovšem již se ztrátou 1:22 min na vedoucí vůz. V následující části závodu Tomáš pravidelně dosahoval rychlejších časů než vedoucí vůz a postupně zkracoval rozestup mezi oběma Astony. Poté, co vedoucí Darren Turner zajel do boxů, aby se nechal vystřídat Haroldem Primatem, klesl vůz se startovním číslem 009 na druhou pozici, zatímco Tomáš Enge posunul 007 opět do čela. Pořadí na čele se ale znovu měnilo třicet kol před cílem závodu, kdy do boxů k poslední plánované zastávce zamířil i Tomáš Enge, kterého vystřídal Stefan Mücke.

"Chtěli jsme trochu zaimprovizovat, proto jsme se rozhodli, že po vystřídání odjedu ještě deset kol na stejných pneumatikách, na kterých absolvoval oba své stinty Honza Charouz. Stejně bychom tuto situaci museli řešit těsně před koncem závodu, proto pozměnili taktiku už zhruba po dvou třetinách šestihodinovky. Na ojetých pneumatikách to nebylo snadné, ale náš tah vyšel," popsal strategii týmu Tomáš Enge.

Stefan Mücke se na trať vrátil na druhém místě, 55 vteřin za vedoucím týmovým kolegou Primatem a rychle začal svůj odstup snižovat a osmnáct kol před cílem ztrácel na Švýcara již jen rovnou půlminutu.

Ve chvíli, kdy do konce závodu zbývalo 16 kol, Harold Primat zamířil naposledy k mechanikům a bylo rozhodnuto. Na trať se vrátil 31 sekund za znovu vedoucím Stefanem Mückem, který již s přehledem dovedl tovární Aston Martin 007 ke druhému vítězství sezony.

Stefan Mücke: "Je to jedno z největších vítězství mé dosavadní kariéry. Na mé domácí půdě jsme startovali z pole position, vyhráli jsme závod a dostali se do čela šampionátu. Celý tým je velice spokojený, ale já mám vážně obrovskou radost. Každopádně před sebou máme ještě poslední krok. I dnes jsme viděli, že se při závodech může stát cokoliv, takže se teď musíme co nejlépe připravit na Silverstone a musíme tam ze sebe vydat maximum."

Jan Charouz: "Máme za sebou skvělý závodní víkend, i když rozhodně nebyl jednoduchý. Výsledek je skvělý. Jsem rád, že mě nijak zvlášť v závodě neovlivnily zdravotní problémy. Jen ve druhém stintu už byl vzduch ve voze hodně suchý, takže mě trochu trápil kašel. Ale můj výkon to nijak neovlivnilo. Do karet nám nahrála smůla soupeřů, ale stále nás čeká jeden závod a rozhodovat se bude až na Silverstone. Závodění nás všechny baví, takže určitě nebudeme nijak taktizovat a budeme znovu chtít bojovat o pódium."

Tomáš Enge: "Mám obrovskou radost. Nejdůležitější je, že se všechny tři tovární Astony seřadily na prvních třech místech. Víkend nám vyšel na sto procent. Kdyby nám někdo před ním řekl, že vyhrajeme kvalifikaci i závod a navíc dosáhneme i nejrychlejšího kola v závodě, jen bychom kroutili hlavou. Po problémech Pescarola nám v posledním závodě stačí dojet na pátém místě, takže v Silverstone nebudeme pod zbytečným tlakem. Na druhou stranu jsme ale závodníci a budeme chtít sezonu zakončit se vztyčenou hlavou."

Antonín Charouz, manažer: "Je to skvělý výsledek a kluci odvedli perfektní práci. Během závodu se objevily nějaké problémy s pneumatikami, měnila se strategie, ale nakonec vozy Aston Martin obsadily kompletní stupně vítězů, navíc Honza, Tomáš a Stefan se díky vítězství dostali do čela šampionátu. Jsme rádi, že se na stupně vítězů probojoval i Aston Martin 008. Bylo skvělé vidět nad pódiem českou vlajku."

Po vítězstvích v Barceloně a na Nürburgringu, druhém místě v Algarve a třetím místě ve Spa se posádka Jan Charouz, Tomáš Enge, Stefan Mücke ujala vedení v šampionátu se sedmibodovým náskokem před francouzskými jezdci J.-C. Boullionem a C. Tinseauem.

Závěrečný závod Le Mans Series 2009 se jede na britském okruhu Silverstone ve dnech 11. až 13. září.

VÝSLEDKY ZÁVODU 1000 KM NÜRBURGRINGU 2009:

 1.  J. Charouz
  T. Enge
  S. Mücke
 Aston Martin Racing
  Lola Aston Martin LMP1
  #007
 195 kol
 2.  H. Primat
  D. Turner
 Aston Martin Racing
  Lola Aston Martin LMP1
  #009 
 + 1:04,856 min 
 3.  C. Buncombe
  S. Hall
  M. Ramos
 AMR Eastern Europe
  Lola Aston Martin LMP1
  #008
 - 2 kola
 4.  N. Karthikeyan
  A. Meyrick
  C. Zwolsman
 Team Kolles
  Audi R10 TDi
  #14
 - 2 kola 
 5.  P. Ragues
  F. Mailleux
 Signature Plus
  Oreca Judd
  #12
 - 5 kol 
 6.  M. Amaral
  O. Pla
 Quifel ASM Team
  Ginetta Zytek
  #40
 - 6 kol 
 7.

 
 A. Ceccato
  F. Francioni
  G. Piccini
 Racing Box
  Lola Judd
  #29
 - 8 kol 
 8.  M. Lahaye
  K. Ajlani
 OAK Racing
  Pescarolo Mazda
  #35
 - 10 kol 
 9.  J. Nicolet
  R. Hein
 OAK Racing
  Pescarolo Mazda
  #24
 - 11 kol
 10.  K. Ojjeh
  C.-Y. Gosselin
  P. Peter
 G.A.C. Racing Team
  Zytek
  #41
 - 12 kol

 

Kompletní výsledky závodu naleznete ZDE


PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ LMS 2009 PO 4 Z 5 ZÁVODŮ - TŘÍDA LMP1:

 1.  Jan Charouz (CZE)  33 bodů
 1.  Tomáš Enge (CZE)  33
 1.  Stefan Mücke (GER)  33
 2.  Jean-Christophe Boullion (FRA)  26
 2.  Christophe Tinseau (FRA)  26
 3.  Harold Primat (SUI)  16
 3.  Darren Turner (GBR)  16
 4.  Miguel Ramos (POR)  14
 5.  Bruno Senna (BRA)  12
 6.  Franck Mailleux (FRA)  12
 6.  Pierre Ragues (FRA)  12
 7.  Christian Klien (AUT)  11
 7.  Nicolas Minassian (FRA)  11
 7.  Simon Pagenaud (FRA)  11
 8.  Nicolas Lapierre (FRA)  11
 8.  Olivier Panis (FRA)  11