Villeneuve: „Nové vozy IndyCar jsou vzušující.“
„Úplně jsem žárlil a byl naštvaný, že s nimi nezávodím.“
Devatenáct let uběhne v květnu od chvíle, kdy Kanaďan naposledy startoval na Indianapolis Motor Speedway. Během závodu překonal penalizaci a svůj druhý podnik ve Staré cihelně vyhrál. V květnu se do Mekky amerického motorsportu vrátí, aby se pokusil na své úspěchy zde navázat. Žádný jezdec neměl mezi dvěma starty v Indianapolisu tak dlouhou pauzu jako Villeneuve. Cy Marshall a Roland Free se v roce 1947 do Indianapolisu vrátili shodně po sedmnácti letech a doposud drželi společně rekord. V případě dalšího letošního navrátilce, Kolumbijce Juana Pabla Montoyi, uběhne od posledního startu čtrnáct let. Co Villeneuva vedlo k rozhodnutí vrátit se do Indianapolisu?
„Bylo to několik důvodů,“ vysvětluje Villeneuve. „Zaprvé je to otázka příležitosti. Ta příležitost přišla díky Samu Schmidtovi. Začali jsme o tom mluvit teprve nedávno, vlastně před několika týdny, a všechno šlo rychle. Domluvili jsme se ve správnou chvíli, protože jsem vloni sledoval IndyCar a nové vozy vypadaly nesmírně vzrušující. Až tak, že jsem byl naštvaný a žárlil jsem, že s nimi nezávodí. To mě motivovalo k návratu.“
„Aktivně závodím od svého odchodu z IndyCar v roce 1995 do Formule 1. Odjel jsem pár závodů v NASCAR, v dalších sériích, v Austrálii, na různých místech. Ale nezvažoval jsem návrat zpátky, hlavně taky proto, že to bylo pár černých let pro IndyCar,“ připomíná Villeneuve oddělení Indy Racing League od CART. „Ale skupina lidí v pozadí šampionátu tvrdě pracovala a odvedla skvělou práci, protože se pomalu vrací ke slavným dnům se vzrušujícími závody a také startovní pole je rok od roku silnější.“
Villeneuve se nikdy netajil tím, že série zaměřená na ovály není zrovna jeho oblíbeným modelem. Však také z pěti vítězství, která v CART během dvou sezón nasbíral, bylo jen jedno z oválu, to indianapoliské.
„Myslím, že to (touha po návratu) začalo, když se začali vracet k závodění na silničních okruzích. Opět to byl mix různých tratí, vraceli se k IndyCar, jakou jsem znal. Viděli, že je na čase zareagovat a udělali to. Pak přišlo to nové auto, které pro mě bylo zpočátku překvapením. Dost jsem o něm pochyboval, než jsem ho poprvé viděl závodit a pochopil jsem, jak je skvělé. Jak těsné zase závodění je. Něco, co ve formulovém závodění už dnes nebylo, ale takové závodění bylo. Pak jsem je viděl závodit vloni a zase mě to přitahovalo, protože to byly úžasné závody. Auta vypadala rychle a agresivně, byla na piloty náročná a bitvy byly tvrdé. To všechno na závodění miluju.“
Villeneuve se představí pouze v závodě 500 mil Indianapolis. Nebude startovat v nové Velké ceně Indianapolisu na silničním okruhu uvnitř Indianapolis Motor Speedway, protože má povinnosti v Evropě při komentování závodů Formule 1 a v šampionátu World Rallycross, ale nevyloučil, že by se v příštím ročníku chtěl pokusit o celou sezónu v IndyCar.
„Máme štěstí, že nás posílí jezdec Jacquesova kalibru,“ dodal Sam Schmidt. „Je to bývalý vítěz zohoto závodua přináší úžasnou míru zkušeností a úspěchů z různých předních světových závodních sérií. Důvěra, kterou Jacques vkládá do týmu Schmidt Peterson Motorsports dokládá, jaký pokrok všichni členové našeho týmu udělali, když náš tým povýšili na úroveň, že je schopný soupeřit s kýmkoliv.“
Stájovými kolegy Jacquese VIlleneuvea budou Francouz Simon Pagenaud, který se vloni dočkal dvou vítězství v IndyCar a celkového třetího místa, a nováček Mikhail Aleshin z Ruska.
„Pro někoho, kdo vyrůstal v Kanadě, je jméno Villeneuve synonymem pro vítězství,“ dodal Kanaďan Ric Peterson, spolumajitel týmu. „Byl jsem tam osobně a viděl jsem, Jacques jako jediný Kanaďan ten velký závod vyhrál (Indy500). Stal jsem se díky tomu velmi vlasteneckým člověkem. Je to čest mít možnost přivést Jacquese zpět do Indy a těšíme se na skvělý výsledek.“