Novinky

  • 13.11.2024 Bad Maffei opouští místo ředitele Liberty Media

  • 12.11.2024 Bad Niels Wittich s okamžitou platností odstoupil z pozice ředitele závodů F1

  • 12.11.2024 Neutral Dan Fallows končí jako technický ředitel Aston Martinu

Facebook Instagram

Začíná kalifornské finále Verizon IndyCar Series

Začíná kalifornské finále Verizon IndyCar Series

GoPro Grand Prix of Sonoma – před závodem

Poslední dva závody letošní sezóny IndyCar Series jsou zde. Rozhodnutí přinesou dva okruhy ležící v Kalifornii. Tuto neděli jezdce čeká poslední přírodní okruh letošní sezóny Sonoma Raceway ležící severně od San Franciska. A sezóna skončí přesně za týden na oválu Auto Club Speedway ve Fontaně nedaleko Los Angeles. Matematicky má šanci na titul stále šest jezdců – Will Power, Hélio Castroneves, Simon Pagenaud, Ryan Hunter-Reay, Juan Pablo Montoya a Scott Dixon. Za pětistovku ve Fontaně dostanou jezdci dvojnásobný počet bodů.

Za vznikem okruhu stojí dvojice lovců, Robert Marshall Jr. a Jim Coleman. Protože kromě lovu patřily mezi jejich koníčky automobilové závody, vyhlédli si na jednom z lovů místo ležící půl hodiny od San Franciska jako ideální pro nový okruh. Po ranči, na jehož pozemcích trať vznikala, jej pojmenovali Sears Point Raceway. Stavba začala v srpnu 1968 a už v prosinci se na okruhu závodilo. Následující rok okruh prodali společnosti Filmwas Corporation, ta hned v roce 1970 na okruh přilákala šampionát USAC, předchůdce dnešní IZOD IndyCar Series. Jenže Filmwas Corporation zkrachovala a okruh byl uzavřen.

Okruh ovšem zachránilo dobré kalifornské podnebí, což přilákalo závodní školu Boba Bonduranta a trať přežila nejkritičtější období své historie. Na přelomu 70. a 80. let se do Sonomy postupně začaly vracet prestižní závodní série. Největší impuls ovšem přinesl příchod NASCAR v roce 1989, když Sonoma nahradila uzavřený okruh v Riverside.

Sonoma Raceway - virtuální kolo:

Sears Point Raceway nebyla pro NASCAR zrovna ideální tratí. Třeba do boxů se vešlo jen 34. ze 43. míst, takže jezdci museli nejprve svá stání sdílet a později vozy na pozicích 35. až 43. zastavovat v druhé pit lane uvnitř 11. zatáčky. Protože mechanici obsluhující tyto vozy se nacházeli uvnitř okruhu a neměli během závodu přístup do padoku, dostala tato odloučená boxová stání přezdívku Gilligan´s Island (Gilliganův ostrov, podle známého amerického sitcomu o trosečnících).

Pitlane se konečně v roce 2002 dočkala prodloužení a nyní může pojmout všechna boxová stání. IndyCar do Sonomy zamířila o tři roky později a okruh pojmenovaný po sponzorující společnosti „Infineon Raceway“ se stal jedním z prvních tří ne-oválů, kam zamířila Tony Georgem založená série.

První závod IndCar v Sonomě vyhrál Tony Kanaan. Zajímavější byl ten následující, svého prvního vítězství v IndyCar se totiž v Sonomě dočkal Marco Andretti a stal se do té doby nejmladším vítězem závodu IndyCar (tento primát mu v roce 2008 v St. Petersburgu uzmul Graham Rahal). Před předloňským závodem se okruh dočkal tří drobných úprav, které měly závody zatraktivnit. Trať vinoucí se po kalifornských kopcích s velkými výškovými převýšeními je sice zajímavá z pohledu jezdců, ale z pohledu diváků nenabízela příliš atraktivních soubojů a předjíždění.

Jako se jezdcům týmu Chipa Ganassiho daří na okruhu v Ohiu, je Sonoma baštou týmu Penske. Tato stáj se zde radovala z vítězství pětkrát, včetně posledních čtyř závodů. Will Power dokázal jako jediný zvítězit v Sonomě více než jednou, povedlo se mu to už třikrát. Dvě vítězství má na svém kontě stáj Michaela Andrettiho a dvakrát se radovali piloti týmu Chipa Ganassiho, jiná stáj nikdy v Sonomě cestu do Victory lane nenašla.

Tým Penske si pro tento víkend přichystal jednu změnu ve zbarvení vozů, Juan Pablo Montoya se znovu představí v červenobílých barvách titulárního sponzora série, komunikačního gigantu Verizon. Jedinou další změnu barev připravil tým Chipa Ganassiho pro vůz Ryana Briscoea, který by měl být celý tmavě modrý.

Sonoma Raceway
Délka trati: 2,3 míle
Délka závodu: 85 kol (195,755 míle)
Loňský vítěz: Will Power (Team Penske)
Loňské pole position: Dario Franchitti (Target Chip Ganassi Racing) – 1:17.5271
Rekord okruhu: Ryan Briscoe (Target Chip Ganassi Racing, 2005) – 1:16:4913 (stará konfigurace)

Časový harmonogram (SELČ)
Sobota 23. 8.
19:00 – 19:45 – 1. trénink
22:15 – 23:00 – 2. trénink
Neděle 24. 8.
1:30 – Kvalifikace
19:00 – 19:30 – Warm up
22:40 – Start závodu Go Pro Grand Prix of Sonoma