Marussia: Ušetřit nebo selhat
"Není to až tak složité, ale pár lidem by se to nelíbilo."
Kritika z řad malých týmů na adresu členů Strategické skupiny neustává. Silní hráči - 6 silných týmů, FOM a FIA, zavrhli myšlenku rozpočtového stropu a rozhodli se jít méně radikální cestou postupných změn sportovních a technických předpisů.
Sportovní ředitel Marussie Graeme Lowdon však varuje, že pokud nepřijdou rychlé změny, mohla by celá Formule 1 čelit dlouhodobým následkům.
"Chtěli bychom vidět Formuli 1 růst" prohlásil Graeme Lowdon. "Měla by si však vzít ponaučení z ostatních sportů. Hlavně z těch, které se rozrostly během posledních 5 až 10 let.
Všechny tyto sporty mají společné dvě základní věci. První je spravedlivé rozdělování finančních prostředků uvnitř sportu a druhou je kontrola nákladů.
Nemusí to být zrovna rozpočtový strop, existují i jiné možnosti - limity, daň z luxusu, či jiné mechanismy finanční fair play. Všechny globálně úspěšné sporty přijaly něco takového a všem se to vyplatilo. Všechny nyní poskytují vyrovnanější, vzrušující zápasy a Formule 1 by měla poskytnout vyrovnanější a tudíž vzrušující závody.
Někteří lidé tvrdí, že by bylo příliš náročné implementovat tyto finanční pravidla i do F1, ale upřímně, všechna ta tvrzení jsou absolutní nesmysly.
Finanční odpovědnost je základním kamenem obchodní stránky sportu a metody auditů a účetnictví jsou již odzkoušené a ověřené, stejně jako postupy pro kontrolu vlastností přítlačných křídel nebo cokoli jiného. Když to dokážou ostatní sporty, tak proč ne i my. Pokud nedokážeme ušetřit, znamená to, že jsme selhali.
Mluvíme o těchto možnostech již několik let. Není to zas až tak složité, ale pár lidem by se to asi nějaký čas nelíbilo."
Podle Lowdona by bylo rozumné zkombinovat technická omezení a rozpočtový strop do jednoho celku. Tak by týmy díky stropu neměly nesmyslně vysoké rozpočty a i v případě podvodu, by je následně neměly jak efektivně utratit.