IndyCar na výletě do Kanady
Honda Indy Toronto – před závodem
Letos jediné závody mimo území USA čekají ten víkend na piloty Verizon IndyCar Series, americký šampionát totiž zamíří na sever od Velkých kanadsko-amerických jezer do největšího kanadského města Toronta. Stejně jako v Detroitu a Houstonu čekají na jezdce dva závody v průběhu dvou dní, sobotní odstartovaný pevným startem, který měl mimochodem v IndyCar premiéru právě před rokem v Torontu, a nedělní závod, do nějž se startuje letmo. Pro IndyCar to zároveň bude poslední závod na městském okruhu v letošní sezóně.
Tradice závodů amerických formulí v Kanadě sahá až do roku 1967, když si při prvním závodě USAC na okruhu v Mosporu připsal své vůbec premiérové vítězství v kariéře Bobby Unser. Na výstaviště uprostřed Toronta se závod přestěhoval v roce 1986, poté, co jej rozdílem dvou hlasů na podzim předešlého roku městská rada posvětila. Fanoušci si nový podnik okamžitě oblíbili a ten se napevno usídlil v kalendáři. Vypadl jen v roce 2008, když na něj po spojení IndyCar a Champ Cars nezbylo místo.
Od roku 2009 se ale opět v Torontu závodí, tentokrát pod hlavičkou IndyCar. Nicméně příští ročník zatím své jisté nemá. Toronto totiž v termínu, který v posledních letech patřil závodu IndyCar, hostí Pan Americké hry a část trati je vyhrazena sportovištím. Nicméně promotéři závodu společně s INDYCAR hledají cestu, jak závod uspořádat i příští rok, pravděpodobně v termínu před hrami. Třeba se o budoucnosti závodu dozvíme více během letošního podniku.
Na dobré výsledky z posledních dvou závodů by v Torontu rád navázal loňský šampion Scott Dixon, právě vítězství v obou závodech během jednoho víkendu jej nasměrovalo na cestu za titulem. Domácí fanoušky by rád potěšil James Hicnchliffe, jehož sezóna se zatím nevyvíjí podle předpokladů. Do Toronta ale jako lídr šampionátu míří loňský vicemistr Hélio Castroneves, v Iowě se na čele šampionátu osamostatnil a na svého stájového kolegu Willa Powera získal devítibodový náskok, jenže Ryan Hunter-Reay se díky vítězství vrátil do hry o titul. Zapomínat nesmíme ani na Simona PAgenauda, čtvrtého jezdce průběžného pořadí, který si při minulém doubleheaderu v Houstonu připsal jedno vítězství.
Nová zbarvení si na tento víkend přichystal tým Penske. Montoya se představí v kombinaci vínové a bílé sponzorovaný společností Hawk. Kdežto Castroneves převezme modro-černo-bílé barvy PPG, které měl Montoya před týdnem v Iowě. Bourdais se vrací do černozeleného zbarvení společnosti Hydroxycut. Nové vínovo-bílé barvy Dr. Pepper ponese tento víkend Marco Andretti. Jack Hawksworth by se měl převléci do kombinace modré a černé, žel bohu bez hlavního sponzora.
Toronto – Exhibition Place:
Délka trati: 1,755 míle (2,824 km), 12 zatáček
Délka závodu: 85 kol (149,175 mil)
Loňský vítěz: Scott Dixon (Target Chip Ganassi Racing) – oba závody
Loňské pole position: Dario Franchitti (Target Chip Ganassi Racing) – 0:59.6756 a Scott Dixon (Target Chip Ganassi Racing) - 0:59.9686
Rekord okruhu: 0:57.182 – Gil de Ferran (Walker Racing) – 1999, CART
Časový harmonogram (SELČ):
Pátek 18. 7.
16:00 – 16:45 – 1. trénink
19:55 – 20:40 – 2. trénink
Sobota 19. 7.
16:00 – 17:10 – Kvalifikace na 1. závod
21:55 – Start 1. závodu
Neděle 20. 7.
16:00 – 16:30 – Kvalifikace na 2. závod
21:55 – Start 2. závodu