• 31.08.2024 Good Ital Andrea Kimi Antonelli nahradí u Mercedesu pro příští rok Lewise Hamiltona

• 28.08.2024 Neutral Argentinec Franco Colapinto se stal novým jezdcem Williamsu pro zbytek sezony

Pole position má Palou, rivalové ztratili

Honda Indy 200 at Mid-Ohio – kvalifikace

Vloni na přelomu června a července definitivně zlomil sezonu ve svůj prospěch a nakročil k druhému titulu v kariéře, teď Španěl Álex Palou kráčí v podobných šlépějích. Stejně jako před 14 dny na okruhu Laguna Seca tak i v Ohiu vyhrál kvalifikaci. Na kalifornské dráze dokázal zisk pole position přetavit ve vítězství, jestli se mu to povede napodobit i na další klasické trati, se dozvíme v neděli po 19:30 našeho času, kdy závod IndyCar Series na Mid-Ohio Sports Car Course začíná.

Z výsledků kvalifikace se zdánlivě zdá, že Palou bude mít snadnou cestu k tomu, aby minimálně navýšil své vedení v šampionátu, které získal vítězstvím na okruhu Laguna Seca. Stejně jako v Kalifornii totiž i v Ohiu v kvalifikaci pohořeli jeho rivalové z týmu Penske, kteří skončili v úvodní části kvalifikace. A stejný osud potkal i šestinásobného vítěze na okruhu v Ohiu Scotta Dixona.

Přitom Palou měl cestu kvalifikací perfektně umetenou. Nenašel přemožitele v žádné části. V té úvodní zajel čas 1:05,4915. Vědět o sobě dal také David Malukas, který byl v první skupině druhý. Přitom je to jeho teprve druhý závod s týmem Meyer Shank Racing a u týmu McLaren si musí říkat, jestli se neunáhlili, když jej v průběhu jara propustili poté, co začátek sezony zmeškal kvůli zranění na horském kole během zimní přípravy.

Postupový čas zajeli také Rossi, McLaughlin, Rasmussen a Ericsson. Naopak cesta dál skončila pro Rosenqvista, který v úvodu sezony v kvalifikacích překvapoval výbornými výsledky. Dál se nedostali také Kirkwood, Siegel, domácí miláček Rahal, Ferrucci, Fittipaldi a debutant Sowery. Ten kvůli problémům s novým hybridním motorem zvládl v kvalifikaci jen jedno ostré kolo.

V druhé skupině byl nejrychlejší Armstrong před Hertou, Lundgaardem, O’Wardem, Lundqvistem a Grosjeanem. Zajímavá jména najdeme ale na nepostupových místech, tam se seřadili Dixon, Power a Newgarden. Dál se nedostali také VeeKay, Canapino, Simpson, Robb a Harvey.

V prostřední části vykrystalizoval O’Ward coby nejvážnější soupeř Paloua. V úvodu kvalifikační segment vedl, pak jej ale časem 1:05,2848 Palou sesadil a uzmul si první příčku. Mexičan postoupil z druhého místa, následovali Herta, Malukas, Armstrong a Ericsson.

S vypadnutím McLaughlina skončily kvalifikační ambice týmu Penske. Novozélanďan svůj nepostup přičítal drobné jezdecké chybě. Skončili také Rossi, Rasmussen, Lundgaard, Lundqvist a Grosjean.

V závěrečném rozstřelu zajel Palou čas 1:05,3511. Posledním pokusem se k němu přiblížil O’Ward, na pole position mu ale chyběly dvě tisíciny sekundy. Malukas potvrdil dobrou kvalifikační formu třetím místem. Druhou řadu s ním utvoří Herta. Do té třetí se postaví Marcusové Armstrong a Ericsson.