• 28.08.2024 Neutral Argentinec Franco Colapinto se stal novým jezdcem Williamsu pro zbytek sezony

• 28.08.2024 Neutral Williams ukončil spolupráci s americkým jezdcem Loganem Sargeantem

McLaughlin si připsal první vítězství na oválu

Hy-Vee Indycar Race Weekend – 1. závod

Scott McLaughlin se dočkal šestého vítězství v kariéře v IndyCar a prvního na oválu, když ovládl první závod IndyCar Series na Iowa Speedway. Rozhodující moment přišel při prvních zastávkách v boxech, když se McLaughlin dostal před do té doby vedoucího Hertu. První místo už nepustil. Naopak vítěz kvalifikace Herta doplatil na žlutou fázi, která přišla bezprostředně po jeho druhém pit stopu a srazila jej na konec pole. Druhý dojel vítěz minulého závodu v Ohiu Pato O’Ward, na třetí místo vystoupal po startu z 22. příčky Josef Newgarden. Lídr šampionátu Álex Palou závod kvůli vlastní jezdecké chybě a následné nehodě nedokončil.

Sotva zavlála zelená vlajka, už se nad oválem v Iowě zase mávalo žlutou. David Malukas najel příliš na vnitřek dráhy, dostal se levými koly za bílou čáru a roztočil se, při tom sestřelil oba jezdce týmu Juncos Hollinger Racing Grosjeana a Canapina. Stejnou chybu za ním udělal i Lundgaard. Senzační start předvedl Newgarden, který se po vnějšku dráhy dostal před několik jezdců.

Při restartu získal dvě pozice Ferrucci, ale záhy se přesvědčil o tom, že IndyCar bude striktně trestat to, když pilot vybočí z řady před tím, než se objeví zelená vlajka a rozsvítí světla stejné barvy. V případě Ferrucciho to byl doslova zlomek vteřiny, ale záznam z Rossiho vozu, který jel za ním, jej z přestupku usvědčil, a tak Ferrucci musel projet boxy, což pro něj znamenalo okamžitě ztrátu jednoho kola.

Po 30 kolech odstavil vůz v boxech Harvey svíjející se v bolestech zad a krku. V rozhovoru pak prozradil, že tým ho chtěl nahradit Conorem Daly, ale IndyCar to nepovolila s odkazem na to, že Daly neabsolvoval trénink ani kvalifikaci.

V 80. kole přišla první žlutá fáze. Na dráze prudce zpomalil Rahal, jehož vůz vibroval jak sbíječka, a zamířil do boxů. Mohl ale hned pokračovat, stačilo jen vyměnit kola. Podle týmu zřejmě na předchozí sadě prasknul disk.

Žlutá přišla přesně ve chvíli, kdy piloti chtěli zamířit k prvním pit stopům. McLaughlin vystřelil ze svého stání a na pásce, podle které se určuje pořadí, o desítky centimetrů porazil Hertu. Ten mu tak musel přepustit první místo. Za nimi byli Dixon, O‘Ward, Rossi a Power. Propadl se Palou, kterému zhasnul motor a pak ještě skoro ujel se startérem.

Restart přišel po důkladném úklidu dráhy v 94. kole. Herta zaútočil, ale McLaughlin se udržel na vnějšku dráhy a vedení si vzít nenechal. Slibně rozjetý závod skončil pro Powera, který dostal penalizaci průjezd boxy za překročení povolené rychlosti na pit lane. Naopak zpátky ve hře byl Ferrucci, který se dostal díky žluté fázi zpět do stejného kola jako lídr závodu.

Na konci stintu si kolem 150. kola stěžoval Herta na silné vibrace a byl tak logicky mezi prvními, kdo zamířil do boxů, když se naskytla příležitost pro druhý a poslední pit stop. Vzhledem k novému povrchu v části trati totiž Iowa Speedway přestala ničit pneumatiky, čímž byla v minulých letech typická, takže teď je to stav paliva a nikoliv pneumatik, co určuje, kolik pit stopů jezdec na tomto krátkém oválu potřebuje.

Herta podruhé zastavil v 176. kole, jenže ve chvíli, kdy byl na pit lane, dostal na cílové rovince smyk Palou a narazil do zdi. Pro Hertu to znamenalo propad na chvost pole. Senzační pit stop předvedl tým Penske, který Newgardena posunul z 8. na 4. místo. Opět následovala dlouhá žlutá fáze spojená s čištěním trati od žmolků.

Restart přišel 189. kole a jezdci se seřadili v pořadí McLaughlin, O‘Ward, Dixon, Newgarden, Armstrong, VeeKay, Ericsson, Rossi, Rosenqvist a Siegel. Závodilo se ale jen do 211. kola, když zůstal na trati stát Lundqvist. Tentokrát už IndyCar trať neuklízela a žlutá fáze trvala jen 10 kol.

Ferrucci předvedl skvělý restart, tentokrát i v rámci pravidel a dostal se už na sedmou příčku. Brzy ale opět vlály žluté vlajky. Herta dostal přetáčivý smyk, který zázračně dokázal srovnat, ale IndyCar přesto žlutou vyvěsila. Vysvobodila tak také Armstronga, kterému akutně hrozilo, že uvidí černou vlajku. Na jeho voze totiž po předchozí žluté fázi nezhasla výstražná červená světla, která dále blikala, což bylo i vzhledem k tomu, že se jelo v noci, pro jezdce za ním asi tak „příjemné“, jako pro řidiče jedoucího za někým, kdo zapomene zhasnout zadní mlhovky.

Restart přišel 21 kol před koncem, ale dlouho se nezávodilo. Power trefil Fittipaldiho, roztočil ho a poslal přímo do cesty Carpenterovi. Pro Fittipaldiho a Carpentera to byl konec v závodě. U Powera tým rychle vyměnil poškozené zavěšení a svého jezdce dostal zpátky na trať. Po restartu jej ale měl v boxech znovu – s penalizací Zastav a stůj na 30 vteřin.

Závodit se začalo 12 kol před koncem. Ferrucci překonal Ericssona a neúspěšně to zkoušel i na VeeKaye. Newgardenovi se podařilo předjet Dixona a po startu z třetí desítky se posunul na stupně vítězů! O’Ward v závěrečných kolech jezdil půl vteřiny za McLaughlinem, cestu před něj ale nenašel.

Novozélanďan tak strávil v čele 165 kol a přivezl pro tým Penske vítězství v závodě, ve kterém stáj zaznamenala 2000. start v IndyCar. A může si věřit, že si to v neděli po vzoru loňského výkonu Josefa Newgardena zopakuje, do nedělního závodu totiž startuje z pole position.

1. Scott McLaughlin Team Penske Chevrolet 01:44:41,1172 250 50+3